sobota, 30 marca 2013

Raport z trzeciego roku działalności Stowarzyszenia Francusko-Polskiego w Departamencie Tarn-et-Garonne „Polonia 82”


Ważniejsze wydarzenia z działalności stowarzyszenia „Polonia 82” w 2012 r.

Walne zebranie stowarzyszenia „Polonia 82”

W dniu 27 stycznia 2012 r. w Centre Culturel w Moissac odbyło się walne zebranie podsumowujące prace naszego stowarzyszenia.
Podczas spotkania przedstawiono sprawozdanie z działalności w 2011 r., sprawozdanie finansowe za rok 2011 oraz plany na 2012 r.


Festiwal filmu polskiego „Kino Polska”

W piątek 3 lutego 2012 r. o godz. 19:00 w Ancien Collège w Montauban odbyła się projekcja polskiego filmu w reżyserii Marka Lechki pod tytułem „Erratum”.
Film został wyświetlony we współpracy ze stowarzyszeniem „Eidos”.
Pokaz filmu miał miejsce w ramach festiwalu „Kino Polska”, zorganizowanym przy wsparciu Konsulatu RP w Lyonie i współpracy ze stowarzyszeniem „Apolina” z Tuluzy oraz Instytutem Polskim w Paryżu.

Uroczystości w Septfonds

W niedzielę 8 maja 2012 r. o godz. 10:00 w kościele Saint Blaise w Septfonds odbyła się uroczysta Msza Święta, po której nastąpiło złożenie kwiatów przy pomnikach pamięci bohaterów II Wojny Światowej. Wieńce i kwiaty złożono przy pomniku upamiętniającym ofiary wojny 1939-1945 w Septfonds, przy „Mémorial du camp de Judes" w Lalande, przy kapliczce polskiej oraz przy tablicy upamiętniającej deportację rodzin żydowskich. Następnie odbył się poczęstunek, w którym wzięli udział przedstawiciele Polonii, obywatele pochodzenia hiszpańskiego, żydowskiego oraz mieszkańcy Septfonds.
Delegacja stowarzyszenia „Polonia 82” złożyła kwiaty pod " Mémorial du camp de Judes" i pod Polską Kapliczką, przy której w obecności mera Septfonds i innych przedstawicieli lokalnych władz odegrany został Hymn Rzeczypospolitej Polskiej, przemówienie wygłosił Konsul Honorowy - Antoine Jankowski.
W obchodach wzięło udział około 40 przedstawicieli stowarzyszenia „Polonia 82” z Montauban, Moissac, Castelsarrasin, Caussade oraz innych miast departamentu Tarn-et-Garonne. Obecni byli również przedstawiciele stowarzyszenia kombatantów, z panem Szczepaniakiem na czele oraz grupa młodzieży z Polski, Włoch i Francji, uczestnicząca w europejskiej wymianie młodzieży, zorganizowanej przez stowarzyszenie „Lire sous ogives”.
Uroczystość ta pozwoliła lepiej poznać historię polskich żołnierzy Lotniczego Wojska Polskiego internowanych w obozie w Septfonds oraz polskiej kapliczki z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Została ona zbudowana przez polskich żołnierzy internowanych w 1941 roku przez rząd marszałka Petaina, tzw. Rząd Vichy. Mieli oni zamiar opuścić Francję i wrócić do oddziałów Wojska Polskiego. Z nadzieją na odkrycie ich kapliczki przez pielgrzymów oraz pragnąc, aby przyszłe pokolenia podtrzymywały pamięć o ich obecności na tej ziemi, zostawili oni w butelce list do osób odwiedzających to miejsce. W 1995 roku mer gminy Septfonds Kolonel André Mignot odkrył i odbudował kapliczkę, w której znalazł dwa manuskrypty opisujące tragiczne wydarzenia i przeżycia uwięzionych żołnierzy. Od tej pory co roku w dniu 8 maja mer gminy w Septfonds Jacques Tabarly i pani Nicole Taillade podtrzymują pamięć internowanych żołnierzy i polskich cywilów.

Dzień Dziecka”

3 czerwca 2012 r. o godz. 15:00 w Salle de Fête w Lizac odbył się polski „Dzień Dziecka”. Zorganizowany został przez stowarzyszenie „Polonia 82”. Ze względu na złą prognozę pogody i padający deszcz, nasz tradycyjny już polski piknik z okazji Dnia Dziecka odbył się w tym roku w sali, która została udostępniona naszemu stowarzyszeniu przez Mera Lizac za darmo.
Na tegoroczne święto zapisane zostało 40 dzieci. Troje dzieci uczestniczyło bez wcześniejszego zapisu. Wraz z dorosłymi w imprezie wzięło udział około 120 osób. Podczas imprezy śpiewaliśmy polskie piosenki takie jak „Zuzia”, „Puszek okruszek” czy „Кulfon”. Bawiliśmy się w polskie zabawy np. „Stary niedźwiedź”, „Кoń” itp. Zorganizowany został również konkurs piosenki, zawody sportowe, oraz wybory miss i mistera śpiewu, zręczności, grzeczności, uśmiechu i wielu innych kategorii, tak aby każde dziecko zdobyło jakiś tytuł i nagrodę. Dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego w Lyonie mogliśmy skorzystać z usług „Abracada'parc”, który wypożyczył nam dwie olbrzymie pompowane zabawki, jak również wręczyć dzieciom upominki w postaci książek polskich pisarzy i poetów.
W tym roku, na szczególną uwagę zasługuje większe zaangażowanie rodziców w zabawy i animacje. Przygotowali oni też liczne przysmaki na wspólny podwieczorek. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim członkom stowarzyszenia, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w przygotowania (Katarzyna Kopeć, Barbara i Tomasz Góreccy, Kamila i Krzysztof Koralewscy, Katarzyna i Marcin Ślęzak, Paweł Kopeć, Państwo Haładyj, Arkadiusz Stępień, Joanna Ogorzałek, Wiesław Gajkowski).
Podczas imprezy mogliśmy ogłosić nasze przyszłe projekty: „Dożynki 2012”, spotkanie z przedstawicielami ZUS-u, „Mikołajki”, dyżury polonijne i kursy językowe. Rozdaliśmy również liczne egzemplarze „Niezbędnika Polaka we Francji”.
Z całą satysfakcją możemy uznać „Dzień Dziecka 2012” za udany.

Święto Kolorów”

W niedzielę 24 czerwca 2012 r. w Moissac w Uvarium odbyło się „Święto Kolorów”. W uroczystości tej wzięły udział różne organizacje i stowarzyszenia działające w departamencie Tarn-et-Garonne. Również nasze stowarzyszenie „Polonia 82” reprezentowało mniejszość polska podczas tego święta.
Zaproponowaliśmy stoisko o Polsce, możliwość skosztowania specjałów kuchni polskiej i warsztaty języka polskiego.

Polskie „Dożynki”

W niedzielę 2 września 2012 r. nad brzegiem rzeki Tarn w bressolskim parku odbyły się już po raz piaty tradycyjne polskie „Dożynki”. Impreza została zorganizowana przez stowarzyszenie „Polonia 82” oraz przez duszpasterza Polskiej Misji Katolickiej posługującego w diecezji Montauban księdza Sławomira Brzeskiego.
„Dożynki” rozpoczęły się tradycyjną Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Montauban mgr Bernarda Ginoux, a koncelebrowaną przez wicerektora Polskiej Misji Katolickiej księdza doktora Krystiana Gawrona, księdza Sławomira Brzeskiego, księdza Raymonda Faur oraz wikariusza parafii Bressols. Po mszy rozpoczęła się część artystyczna. Naszą imprezę uświetnił swoim występem zespół taneczno-wokalny „To i hola”. W przerwie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który wygrała ekipa z Lizac. Podczas „Dożynek” mogliśmy posmakować również polskiego bigosu oraz kiełbasek z grilla, a merostwo w Bressols zasponsorowało poczęstunek.
Przy dźwiękach skocznej muzyki oraz tanecznym krokiem zakończyliśmy „Dożynki 2012” i z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przygotowali smakowite ciasta, przynieśli kwiaty do dekoracji, i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu tego święta.
Pragniemy podziękować także Konsulatowi RP w Lyonie oraz merostwu miasta Bressols za wsparcie finansowe polskich dożynek w departamencie Tarn-et-Garonne.

Mikołajki”

W niedziele 2 grudnia o 16:30 w Castelsarrasin, „Polonia 82” zorganizowało Mikołajki. Była to wspaniała okazja dla dzieci i dorosłych do spotkania, zabawy i kultywowania polskiej tradycji na francuskiej ziemi.
Spotkanie rozpoczęło się podwieczorkiem, na który rodzice przygotowali ciasta i słodycze, a stowarzyszenie „Polonia 82” dostarczyło napoje.
Głównym punktem uroczystości była wizyta Świętego Mikołaja, który przyniósł dzieciom paczki ze słodyczami.
W imprezie wzięło udział 15 dzieci i około 30 dorosłych.

Kursy języka francuskiego dla polskich pracowników sezonowych sektora rolniczego

W Moissac oraz Lizac odbywają się kursy języka francuskiego dla polskich pracowników sezonowych sektora rolniczego. Kursy mają miejsce dzięki współpracy stowarzyszenia „Polonia 82” ze stowarzyszeniem „INSTEP Tarn-et-Garonne”.
Liczba uczestników: 49

Dyżury „Polonii 82”

Dyżury „Polonii 82” odbywają się w Centrum Kultury w Moissac oraz w Maison de Quartier przy ulicy chemin de Tauge w Montauban w godzinach od 19:00 do 21:00. Spotkania te maja na celu pomoc członkom naszego stowarzyszenia przy wypełnianiu różnego rodzaju dokumentów. Problemy, z jakimi zgłosili się do nas rodacy były bardzo różne. Najczęstsze z nich dotyczyły sposobu uzyskiwania zasiłków rodzinnych, ubezpieczeń, rozliczeń podatkowych, dodatków mieszkaniowych, pomocy w napisaniu CV, tłumaczenia różnego rodzaju pism itp. Dyżury cieszą się dużym powodzeniem. Osoby, które przychodzą na te spotkania wykupują kartę członkowską stowarzyszenia.
Dyżury odbywały się najczęściej w pierwszy poniedziałek miesiąca w Moissac i w trzeci poniedziałek miesiąca w Montauban:

 • 6 luty 2012 r. Moissac
 • 20 luty 2012 r. Montauban
 • 5 marzec 2012 r. Moissac
 • 19 marzec 2012 r. Montauban
 • 2 kwiecień 2012 r. Moissac
 • 16 kwiecień 2012 r. Montauban
 • 7 maj 2012 r. Moissac
 • 21 maj 2012 r. Montauban
 • 4 czerwiec 2012 r. Moissac
 • 18 czerwiec 2012 r. Montauban
 • 2 lipiec 2012 r. Moissac
 • 16 lipiec 2012 r. Montauban
 • 6 sierpień 2012 r. Moissac
 • 20 sierpień 2012 r. Montauban
 • 3 wrzesień 2012 r. Moissac
 • 17 wrzesień 2012 r. Montauban
 • 1 październik 2012 r. Moissac
 • 15 październik 2012 r. Montauban
 • 5 listopad 2012 r. Moissac
 • 19 listopad 2012 r. Montauban
 • 3 grudzień 2012 r. Moissac

Razem 21 dyżurów. W spotkaniach wzięło udział około 147 osób.
Stowarzyszenie rozdało około 70 egzemplarzy „Niezbędnika Polaka we Francji”

Współpraca ze stowarzyszeniami, instytucjami i partnerami w 2012 r.

Instytucje, które nas wsparły:

 • Konsulat Generalny RP w Lyonie (Septfonds, „Dzień Dziecka”, „Dożynki 2012”, projekcja filmu w ramach festiwalu „Кino Polska”)
 • Merostwo w Moissac (sale w Centrum Kultury)
 • Merostwo w Montauban (projekcja filmu w Ancien Collège w ramach festiwalu „Кino Polska”, Sala Ramier)
 • Merostwo w Lizac (kursy językowe, „Dzien Dziecka”)
 • Pani Nicole Taillade i Merostwo w Septfonds
 • Merostwo w Bressols („Dożynki”)

Firmy, które nas wsparły:

 • Firma „TechniPrint” (druk ulotek na projekcję filmu w ramach festiwalu „Кino Polska”)

Stowarzyszenia i partnerzy, z którymi współpracowaliśmy:

 • Instytut Polski w Paryżu (festiwal „Кino Polska”)
 • Polska Izba Turystyczna w Paryżu (dokumentacja o Polsce)
 • Stowarzyszenie „Мoijem” („Święto Kolorów” w Moissac)
 • Stowarzyszenie „INSTEP” (kursy językowe)
 • Centrum Kultury w Moissac (sale)
 • Polska Parafia w Castelsarrasin
 • Stowarzyszenie „Eidos” w Montauban (festiwal „Kino Polska”)
 • Ancien Collège (festiwal „Kino Polska”)
 • Stowarzyszenie „Apolina” w Tuluzie (festiwal „Кino Polska”)
 • Aldona Kaluza Consulting - Międzynarodowe Biuro Doradcze Francja - Polska, Toulouse (dyżury konsularne)

Członkowie i osoby korzystające z usług stowarzyszenia „Polonia 82”

88 członków zwykłych
3 członków honorowych

Najbardziej aktywni członkowie stowarzyszenia „Polonia 82”:

 • wszyscy członkowie zarządu
 • Andrzej Myśliwiec
 • Kamila Koralewska
 • Paweł Kopeć
 • Andrzej Drobnikowski
 • Krystyna Wyraz
 • Agata Zawadzka z Montech
 • Anna, Roman, Natalia, Wiesław i Bartosz Gajkowscy
 • Joanna Ogorzałek
 • Andrzej Walczak i ekipa pracująca u pana Delvolv
 • ekipa pracująca u pana Lacombe (państwo Stępień i Haładyj)
 • pan kucharz z Bressols

Dziękujemy za zaangażowanie.

Projekty na 2013 r.

 • Malowanie pisanek - 24 marzec 2013 r. w Castelsarrasin
 • Septfonds - 8 maj 2013 r.
 • „Dzień Dziecka” - niedziela 2 czerwiec 2013 r. - wycieczka autokarowa do Plaisance du Touche
 • „Święto Kolorów” - niedziela 30 czerwiec 2013 r. w Moissac
 • Spotkanie z ZUSem – poniedzialek 2 wrzesień 2013 r. w Moissac
 • „Dożynki” - niedziela 15 wrzesień 2013 r. w Moissac
 • „Mikołajki” - niedziela 8 grudzień 2013 r. - msza o 13:00 w kościele Saint Joseph, a następnie kino w Ancien Collège i zajęcia plastyczne oraz podwieczorek w salle de réception w Ancien Collège w Montauban
 • „Kino Polska” w 2014 r. - kontynuacja współpracy ze stowarzyszeniem „Eidos”

Dyżury - w poniedziałki raz w miesiącu

 • 11 marzec 2013 r. Moissac
 • 15 kwiecień 2013 r. Montauban
 • 29 kwiecień 2013 r. Moissac
 • 13 maj 2013 r. Montauban
 • 10 czerwiec 2013 r. Moissac
 • 8 lipiec 2013 r. Montauban
 • 5 sierpień 2013 r. Moissac
 • 2 wrzesień 2013 r. Moissac
 • 7 październik 2013 r. Montauban
 • 4 listopad 2013 r. Moissac
 • 2 grudzień 2013 r. Montauban

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz