piątek, 18 października 2013

Dożynki w Moissac


W niedziele 29 września 2013 roku około 300 Polaków zgromadziło sie w Uvarium, nad brzegiem rzeki Tarn, aby świętować tradycyjne polskie Dożynki.

Impreza zorganizowana przez "Polonię 82" - Stowarzyszenie Francusko-Polskie w departamencie Tarn-et-Garonne - nawiązuje do starej słowiańskiej tradycji. W Polsce urządzano dożynki dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. We Francji świętowalismy tegoroczne zbiory owoców, przy których tylko w naszym departamencie pracuje około 2000 Polskich pracowników sezonowych.

Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą celebrowana przez biskupa Bernarda Ginoux, księdza Gawrona - wice rektora Polskiej Misji Katolickiej oraz nowego księdza Grzegorza Stój. Następnie odbył sie konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do późnego wieczora w milej atmosferze biesiadowaliśmy przy polskim poczęstunku, śpiewach i tańcach. W tym roku imprezę uświetniły występy zespołu folklorystycznego "Les Ballets TO i HOLA" z Cagnac les Mines oraz pana Mateusza Szafarczyka, uczestnika znanego w Polsce programu "Szansa na sukces". Dożynki zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP w Lyonie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także wolontariuszom, którzy zaangażowali się w organizację tego święta. 


Zobacz zdjecia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz