wtorek, 6 października 2015

Złoty Krzyż Zasługi dla Renaty Appel-Larnaudie


W poniedziałkowy wieczór 28.09.2015 r. w Prefekturze Montauban prezes naszego stowarzyszenia Renata Appel-Larnaudie w obecności prefekta Jeana-Louisa Geraud odebrała z rąk Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie Dariusza Wiśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi nadany jej przez byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski lub Polaków.
Renata Appel - Larnaudie to osoba, która poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczynia się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków we Francji. Od listopada 2009 roku jest nieprzerwanie prezesem „Polonii 82”. W ramach działalności stowarzyszenia współorganizuje między innymi dyżury administracyjne, podczas których pomaga Polakom w wypełnianiu oraz tłumaczeniu wszelkich dokumentów. Ponadto jest nieocenionym przewodnikiem Polaków po administracji francuskiej.
Jej zaangażowanie jednakże nie ogranicza się jedynie do pomocy administracyjnej, ale to też szereg działań kulturalno-oświatowych. Od wielu lat współorganizuje „Dzień Dziecka” i „Mikołajki”, pozwalając w ten sposób podtrzymać polskie tradycje wśród najmłodszego pokolenia Polaków.
W ramach działalności stowarzyszenia organizuje także polskie „Dożynki”, które co roku przyciągają rzesze zarówno Polaków jak i Francuzów, pozwalając tym samym pielęgnować, ale też rozpowszechniać polskie tradycje we Francji.
Efektem jej działań są również liczne imprezy kulturalne. „Dni Chopinowskie” w Montauban, „Tydzień Marii Curie-Skłodowskiej” w Moissac, czy projekcja filmów w ramach festiwalu „Kino Polska” oraz wiele innych.
Pani Renata Appel-Larnaudie jest również członkiem Rady Konsultacyjnej przy Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Lyonie, oraz bierze udział w spotkaniach stowarzyszeń polonijnych „Fertilisation croisée polonaise” organizowanych przez Konsula Honorowego - Antoina Jankowskiego w Tuluzie.
Ponadto reprezentuje lokalną Polonię w środowisku francuskim. Uczestniczyła między innymi w spotkaniu stowarzyszenia „Polonia 82” z Fabienem Sudry - Prefektem Departamentu Tarn-et-Garonne oraz z zarządem Mutuelle Sociale Agricole w Montauban.
Cieszy się ona dużym zaufaniem i szacunkiem w środowisku polonijnym. Co więcej, jej działalność zauważona została też przez inne stowarzyszenia, które często zgłaszają się do niej o poradę. Paryskie stowarzyszenie „Parabole” konsultowało się z nią podczas pracy nad drugą edycją „Niezbędnika Polaka we Francji”, a stowarzyszenie „Les Polonaises” zaprosiło ją do udziału w pierwszej edycji kalendarza „Polki we Francji”.
W 2004 roku gościła u siebie w domu polską kadrę lekkoatletyczną w drodze na Mistrzostwa Europy. To właśnie wtedy Marcin Urbaś został Mistrzem Europy!
Pani Renata Appel-Larnaudie od wielu lat aktywnie angażuje się w prace stowarzyszenia „Oeuvre de l'Adoption”. Swoją działalność na jego rzecz rozpoczęła w 1984 roku. W tym czasie zorganizowała około ośmiu przewozów darów do domów dziecka w Polsce. W ramach działalności stowarzyszenia „Oeuvre de l'Adoption”, pani Appel-Larnaudie wielokrotnie brała udział w spotkaniach polskich delegacji adopcyjnych z pracownikami stowarzyszenia. Pomogła około 700 polskim dzieciom w ich drodze do adopcji.
Jej zaangażowanie i praca na rzecz organizacji związkowych zapewnia jej dobrą znajomość prawa pracy, co sprawia, że często pomaga w rozwiązywaniu konfliktów między polskimi pracownikami a ich pracodawcami.
A to tylko mała część z tego, co robi na co dzień.
Gratulujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz