środa, 15 kwietnia 2015

"Polonia 82" w Lyonie

Przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie odbyło się już po raz czwarty posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, na którym nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego stowarzyszenia. Delegacja w składzie Renata Appel-Larnaudie (prezes), Katarzyna Kopeć-Drobnikowska (vice prezes) oraz Katarzyna Ślęzak (sekretarz) udała się do Lyonu 11.04.2015 r., aby spotkać się nie tylko z Konsulem Generalnym RP w Lyonie Dariuszem Wiśniewskim, ale również z przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji polonijnych działających w lyońskim okręgu konsularnym.
Podczas spotkania wspólnie zastanawialiśmy się jak promować Polskę we Francji, co możemy zrobić dla rozwoju współpracy francusko-polskiej. Poruszono również temat zbliżających się wyborów prezydenckich (10.05.2015 r.) i parlamentarnych oraz omówiono kalendarz świąt państwowych, rocznic patriotycznych, uroczystości - zarówno polskich, jak i francuskich - w których organizacje polonijne powinny uczestniczyć: 1.03. - Dzień Żołnierzy Wyklętych, 2.05. - Święto Polonii, a więc wszystkich Polaków mieszkających poza granicami kraju, 8.05. - święto upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej, 9.05. - Święto Europy oraz 14.07. - francuskie Święto Niepodległości.
Po przerwie konsul Wiśniewski omówił priorytety polityki polonijnej 2015/2016, wsparcie logistyczne KG Lyon dla stowarzyszeń oraz najważniejsze wyzwania dla organizacji polonijnych w latach 2015/2016. Poruszono również kwestie dotyczące strony internetowej KG Lyon, Mobilnego Punktu Porad Prawnych i Psychologicznych, jak również dyżurów konsularnych.
Termin kolejnego posiedzenia rady ustalono wstępnie na listopad 2015 r.
Serdecznie dziękujemy panu konsulowi Dariuszowi Wiśniewskiemu za zaproszenie do wzięcia udziału w tak ciekawym spotkaniu, a wszystkim jego uczestnikom za stworzenie niezwykle miłej i sympatycznej atmosfery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz